Session Cancelled: 10th International Istanbul Youth Forum

(Türkçe metin sayfanın devamındadır)

Announcement by the European Youth Parliament Turkey:

Following the failed coup attempt on the 15th of July 2016, the Board of EYP Turkey feels obliged to make the following announcement regarding the status of the Istanbul Youth Forum event that is scheduled to take place between 29th of August- 6th of September 2016.

Acknowledged by the valuable members of the EYP community and EYP Turkey, our 19th National Selection Conference, which was originally supposed take place last March, was postponed to Autumn 2016, regarding the increasing number of terror attacks at various locations all over Europe.

We recognise the fact that terrorism aims to hinder our unity, and solidarity; thus, our Executive Board has neither thought, nor discussed the possibility of cancelling an event before; instead, our first plan has always been the alteration of the event and the accommodation venues.

Following the explosion in Vezneciler-İstanbul, the same precautions were also discussed with the Organisers’ Team of the 10th International Youth Forum of EYP Turkey; and necessary alterations were executed in the schedule of the session.

In 15th of July, 2016, certain groups in the Turkish Armed Forces has tried to perform a “coup d’état” and failed. Following this attempt, Istanbul and Ankara have witnessed some serious problems in terms of security and transportation.

Unfortunately, the safety of our participants and our session can no longer be guaranteed by the efforts of the Executive Board and the Organising Team. It is our deepest regret to inform you that the 10th International Youth Forum has been cancelled, regarding the current situation. We would like to thank the Organising Team, our President João Moreira, our Editor Giedrė Kazokaitė, the Officials’ Teams, our sponsors and our friends for their endless efforts and contributions to the session. We wish to meet at our other events that aim to enhance the political vision of the youth of Turkey, the strategic ally of the European Union.

Executive Board of the European Youth Parliament Turkey


Avrupa Gençlik Parlamentosu Türkiye’nin Açıklamasıdır:

15 Temmuz 2016 günü ülkemizde yaşanan başarısız darbe girişimi sonucunda Yönetim Kurulu olarak 29 Ağustos-6 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İstanbul Gençlik Forumu etkinliği ve akıbetinde yaşanan olaylar doğrultusunda tarafımıza bir açıklama yapma gereği ortaya çıkmıştır.

Değerli EYP Topluluğu’nun da bildiği üzere bu sene Mart ayında gerçekleştirilmesi planlanan 19. Ulusal Seçim Konferansı, Avrupa’nın farklı şehirlerinde gerçekleştirilen elim terör olaylarının sonucunda katılımcıların ve etkinliğin güvenliği göz önünde bulundurularak Ekim-Kasım 2016’ya ertelenmesine karar verilmişti.

Terör odaklarının amacının bugüne dek birlik ve beraberliğimizi zedelemek olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle Yönetim Kurulu’muz herhangi bir etkinliğin iptal edilmesini asla gündeme almamış, etkinlik ve konaklama alanlarının güvenli bölgelere taşınması ihtimallerini değerlendirmiştir.

İstanbul Vezneciler’de gerçekleştirilen patlamanın ardından İstanbul Gençlik Forumu için de aynı önlemlere başvurulmuş, organizasyon ekibiyle ortaklaşa etkinlik programında değişikliklere gidilmiştir.

15 Temmuz 2016 günü Türk Silahlı Kuvvetlerinde dahilinde görev yapan bir grup askerin başarısız darbe girişimi sonucunda İstanbul ve Ankara kentlerinde büyük karışıklıklar yaşanmış, ulaşım ve güvenlik açısından büyük sıkıntılar yaşanmıştır.

Mevcut durum nedeniyle üzüntüyle bildirmek isteriz ki katılımcıların ve 10. İstanbul Gençlik Forumu etkinliğinin güvenliğinin sağlanması meselesi Yönetim Kurulumuz ve Organizasyon Ekibi’nin inisiyatif alabileceği alanın dışına çıkmıştır.

Büyük üzüntüyle bildirmek isteriz ki 10. İstanbul Gençlik Forumu gelinen bu durumun sonucunda Yönetim Kurulumuz tarafından iptal edilmiştir.

Bugüne kadar bizlere çalışmaları ile destek olan Organizasyon Takımı’mıza, Konferans Başkanı’mız João Moreira’ya ve takımına, Editör’ümüz Giedrė Kazokaitė’ye ve bu doğrultuda bizi destekleyen sponsorlarımız ile dostlarımıza gönülden teşekkürlerimizi sunar, demokratik ve liberal değerlerin korunması ve Avrupa Birliği stratejik ortağı olan ülkemizin gençlerine uzlaşmacı politik değerlerin kazandırılması amacıyla gerçekleştireceğimiz başka etkinliklerde buluşma dileklerimizi iletiriz. Esen Kalın.

Avrupa Gençlik Parlamentosu Türkiye Yönetim Kurulu